13-756-934-987

   milosnicy@ostrow-wielkopolski.pl

Aranżacja wnętrz w pytaniach

Zgodnie z obietnicą, że na naszym portal nie będziemy zajmować się wyłącznie teoriami architektury i budownictwa, ale również zajmiemy się praktycznym wymiarem branży budowlanej, zapraszamy do lektury dotyczącej praktycznych wskazówek odnośnie remontu, projektowania i aranżacji wnętrz.

Remont w pytaniach

Co zrobić z ciemnymi ścianami?

Pytanie, które towarzyszy wielu z nas: jeśli mamy w domu ciemnogranatowe, czarne lub ciemnobrązowe ściany – jak zmienić ich kolor na jaśniejszy?

Istnieje kilka metod:

1. (zdj.6 i 7) Tapeta lub fototapeta – w dzisiejszych czasach tapety czy fototapety nikomu nie kojarzą się już z kiczem, bowiem zrobione są w takiej jakości, że doskonale imitują drewno, kamień czy inne materiały. Ciekawym rozwiązaniem są również tapety 3D, takie jak ta prezentowana na zdjęciu.

2. Zagruntować i pomalować – jeśli ściana jest bardzo ciemna to prawdopodobnie nie uda nam się jej zwyczajnie zamalować, dlatego najpierw koniecznie będzie użycie gruntu, a dopiero później pomalowanie na kolor, który sobie wymarzyliśmy.

O czym pamiętać burząc ściany?

Chcąc przeobrazić nasze mieszkanie tak, by było ono dostosowane do naszych potrzeb niekiedy zmuszeni jesteśmy do usunięcia niektórych ścian, o czym pamiętać przy tego rodzaju pracach?

Wyburzać możemy tylko ściany działowe, bez ryzyka naruszenia konstrukcji domu, co w efekcie może prowadzić do jego zawalenia. Przed wyburzeniem ściany należy skontaktować się z ekspertem i potwierdzić, że jest to przegroda, a nie ściana nośna domu.

Projektowanie wnętrz – podstawowe zasady

Zabierając się do projektowania własnego wnętrza lub oceniając budynek, który chcemy kupić pod względem jakości projektu wnętrz należy wciąć pod uwagę kilka następujących elementów:

Rozplanowanie pomieszczeń

W zasadzie najistotniejszy z elementów, to znaczy należy pamiętać, że pomieszczenia pewnego typu powinny być obok siebie, a inne mogę być od siebie oddalone, np. trudno wyobrazić sobie żeby jadalnie znajdowała się na drugim piętrze a kuchnia na parterze. To oczywiście skrajny przykład, ale oddaje ideę tego punktu.

Odpowiednia przestrzeń przeznaczona dla danego pomieszczenia

Pomieszczenia powinny być również odpowiednio rozplanowane jeśli chodzi o ich wielkość. Salon musi być większy niż toaleta, a kuchnia mniejsza niż jadalnia.

Odpowiednia ilość okien

Kolejny element istotny przy planowaniu przestrzeni wewnątrz domu, pomieszczenia należy tak zaplanować, aby okna w elewacji zgrywały się z pomieszczeniami, i by każdy pokój miał minimum jedno okno.

Aranżacja wnętrz w pytaniach

Jak powiększyć optycznie pokój?

Nawet mały pokój może wyglądać przestrzennych wystarczy kilka sprytnych designerskich tricków:

– jasne ściany – jasny kolor ścian powiększy optycznie każde pomieszczenie

– lustra na ścianie – zamontowanie dużego lustra na całej ścianie sprawi, że pokój wyda się dwa razy większy

– brak zasłon – story to element, który niezwykle pomniejsza pokój, dlatego warto zastąpić je roletami lub żaluzjami.

Wnętrze w stylu skandynawskim – jak je osiągnąć?

Wnętrza w stylu skandynawskim należą ostatnio do bardzo modnych aranżacji jak je osiągnąć bez całkowitego remontu mieszkania?

– Dodatki z niebieskiego szkła – postaw w kuchni i salonie butle i wazony z niebieskiego szkła i mlecznego szkła w różnych rozmiarach.

– Na kanapach połóż poduszki z pokrowcami w wzory związane z tamtejszym folklorem

– Przemaluj ściany na biało