13-756-934-987

   milosnicy@ostrow-wielkopolski.pl

Bezpieczne kominy

Kwiecień 13, 2017 - admin

Comments are off for this post.

Wybór odpowiedniego komina jest bardzo ważnym elementem budowy każdego domu. Konstrukcja powinna przede wszystkim gwarantować bezpieczne użytkowanie: musi odpowiednio rozprowadzać ciepło i szczelnie odprowadzać produkty spalania na zewnątrz budynku. O tym jaki rodzaj komina wybrać, trzeba zadecydować już w momencie podejmowania decyzji o rodzaju opału używanego do opalania urządzenia grzewczego. Różnice w budowie kominów przeznaczonych do paliw stałych, do gazu lub do oleju są spore. Od tego wyboru zależy jakie koszty eksploatacji będzie ponosił właściciel przez kolejne lata.

Wybór ciągu

Żeby surowiec spalał się w kominku szybko i bezpiecznie, ważny jest odpowiedni ciąg kominowy. Źle dobrany może być powodem niekontrolowanego nagrzewania się wkładu kominowego oraz nieproduktywnego zużycia surowca opałowego, a co za tym idzie zwiększenia kosztów eksploatacji budynku nawet kilkukrotnie. Jeśli ciąg w kominie jest niedostateczny dym może cofać się z przewodów odprowadzających do kominka, albo co gorsza do domu, czego najmniej inwazyjnym skutkiem może być utrudnienie w rozpaleniu pieca.

Najprostszym sposobem na zredukowanie mocy ciągu w kominie jest użycie szybru kominkowego, przesłonięcie przesłony na wlocie, ograniczenie dostępu powietrza do paleniska lub zmniejszenie pola, którym spaliny są odprowadzane do czupucha. Dużo większy problem stanowi zwiększenie ciągu kominowego. W tym przypadku stosowane są różnego rodzaju nasady kominowe, które wykorzystują czynniki zewnętrzne, na przykład wiatr, do wytworzenia podciśnienia w przewodzie. Jeśli to nie poskutkuje, trzeba wydłużyć wkład kominowy oraz wysunąć nasady i daszek o nawet kilkadziesiąt centymetrów ponad przeszkodę ograniczającą ciąg lub powyżej zakończenie komina. Takie przedłużenia powinny być termicznie izolowane, tak, żeby wychłodzone zewnętrzną temperaturą nie osłabiły ciągu.

Rodzaje kominów

Istnieje kilka wariantów kominów, o czym możemy się przekonać za pośrednictwem strony tego sklepu – https://sklep.auroks.pl/kominy-systemy-kominowe. Najbardziej popularne to kominy spalinowe, które używane są do wyprowadzania spalin o niższej temperaturze z kotłów olejowych lub gazowych. Powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie skroplin o kwasowym odczynie, dlatego wkład wewnątrz przewodu wykonany jest z kamionki lub stali kwasoodpornej, który wymaga regularnej obudowy. Kominy powietrzno-spalinowe są przeznaczone do wszystkich kotłów, które mają zamkniętą komorą spalania. Spaliny są odprowadzane na zewnątrz budynku, a konstrukcja przewodu gwarantuje dopływ świeżego powietrza, które wspomaga proces spalania. Kotły na paliwa stałe, kominki, piece kaflowe czy kozy nie wymagają odpornych na działanie kwaśnych skroplin konstrukcji. Tutaj wystarczy użycie najprostszego przewodu dymowego. Dużą odpornością na bardzo wysokie temperatury i działanie kwasów mają kominy uniwersalne, tych można używać do odprowadzania spalin z kotłów na gaz lub olej oraz dymu z urządzeń, w których spalane są paliwa stałe.

Share this article

admin