13-756-934-987

   milosnicy@ostrow-wielkopolski.pl

Mała architektura miejska

Wizerunek miasta a mała architektura

To, że architektura miasta ma wpływ na ogólny jego wizerunek i postrzeganie miasta zarówno przez mieszkańców jak i odwiedzających je, nie stanowi, żadnego odkrycia. Jednak przechadzając się ulicami większości polskich miast należy dojść do wniosku, że niewiele z nich uświadamia sobie, jak duże znaczenie dla estetyki miasta może mieć mała architektura.

Poprzez małą architekturę rozumiemy tutaj ogrodzenia parków, ławki miejskie i kosze na śmieci. Rzeczy, które mają wymiar niezwykle praktyczny, i taki mieć powinny, ale nie można zapominać, że ich wygląd stanowi również część wizerunku miasta.

Na świecie istnieje wiele przykładów tego typu małej architektury, która została dostrzeżona i upiększona z ogromnym pożytkiem dla miasta. Przykładem mogą być tutaj:


Ławki po Meksykańsku

Jeśli chodzi o ciekawy design ławek miejskich do Meksyk jest w tym zakresie zdecydowanym liderem, można tam znaleźć szereg niezwykle ciekawych ławek, w tym:

Ławkę, która zbudowana jest z kart do gry. Kary oczywiście są wykonane z metalu, dzięki czemu jest to stabilne i oryginalne miejsca odpoczynku. Można więc siedząc na ławce opierać się o szóstkę pik czy siódemkę kier.

Nosić na rękach nabiera innego znaczenia, gdy siadamy na ławce, której siedzisko stanowią dłonie, oparcie palce tych dłoni, a wszystko podpierają stopy. Na takiej ławce możemy usiąść w Meksyku.


Z książką czy na książce

Ławki wielu ludziom służą jako miejsce odpoczynku i lektury dobrej książki, jednak są takie miejsca na świecie gdzie czytając książkę można usiąść na książce. Są to ławki miejskie w Istambule czy Wielkiej Brytanii